دبیرخانه استانی زبان آموزی آذربایجان غربی

مستقر در مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بوکان

دبیرخانه استانی زبان آموزی آذربایجان غربی

مستقر در مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بوکان

دبیرخانه استانی زبان آموزی آذربایجان غربی

تلاش در خصوص یادگیری و آموزش زبان و ادبیات فارسی در حیطه‌های خواندن و نوشتن درک و بیان

اعضای دبیرخانه
1- سعد الدین خسروی
2- اسماعیل سر بخشی راد
3- امیر سلیمان زاده
4-جلال جمالی

طبقه بندی موضوعی

ضرورت دانش زبانی تدوین سعد الدین خسروی

جمعه, ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۰۳ ق.ظ

به نام خدا


   ضرورت دانش زبان آموزی:


برمظهر هرانسانی زیبنده است زبان او

شایسته است شکرانه ی علمه البیان او


من انسانم برترازسایر حیوانات،زیرا دارای زبان کلام وبیانم. خالق دانا با بخشش این امتیاز متمایزضمن عنایت خاص برمن تکلیف نهاده و از من می‌خواهد با این زبان با او و همنوعان.....به نام خدا


   ضرورت دانش زبان آموزی:


برمظهر هرانسانی زیبنده است زبان او

شایسته است شکرانه ی علمه البیان او


من انسانم برترازسایر حیوانات،زیرا دارای زبان کلام وبیانم. خالق دانا با بخشش این امتیاز متمایزضمن عنایت خاص برمن تکلیف نهاده و از من می‌خواهد با این زبان با او و همنوعان خود ارتباط برقرار کنم شکرانه به جای آرم و شادمانەزندگی کنم . لذت و اثرگفتار را درحیات درون وپیرامون خود حس نمایم .


می دانیم زبان به مفهوم آوایی و گفتاری جهت ارتباط وفهماندن همزاد با تولد انسان است اماتغییروتکامل وتکاثرآن به ازای وجودوبقای زیستن همەی انسان هاست.

خالق زبان خدای دانااست امامخیر، معمارومهندس تغییروتبدیل وتحول آن انسان است . می تواند آن راغنی ترسازد.اصلاح کند،درچهارچوب قراردهد،بیاراید.ویابرعکس به ورطه ی نیستی وفراموشی بکشاند.


زبان ماهیت شناخت انسان است. با توجه به تنوع گویش ولهجه وتغییرات آن برحسب زمان ومکان وزنه ای سنگین در شناخت تاریخ وپیشینه ی ملتهاست. امانتی بس گران بهااست که ازپیشینیان به ما رسیده است و به گواه تاریخ گفتارونوشتار،اثرونشانەهای آن محسوس ودرهرزمان برای حفظ وگسترش وبقای آن تلاش و تقلا گردیده است .

ما نیز به نوبه ی خود لازم است  اهمیت این امانت را به قدر وسعت دانش فکری زمان خود پاسداریم . وازآسیب دخالت ودست کاری نا آگاهان دورداریم.ودر یادادن آن به، نسل های بعدی دقت و تامل آگاهانه داشته باشم.


زبان نیزهمسو با ترقیات دانش دستخوش تغییر،تحول وتکامل گردیده وبرای آن  قواعد، مقررات ،نگارش ومسیر درآتی تعیین شده است. نیاز به آموزش دارد و آموزش آن نیز نیازمند افراد باتجربه وآگاه ازتاریخ وسیرمطالعه ی زندگی پیشینیان میباشد.باید به تناسب زمان و پیشرفت علم مسیر تحول و ترمیم و تجدید نظر و غنی سازی را بپیماید.هرکس به ظن خودنباید برآن افزون کند یا از آن بکاهد.این امانت سرمایه ی مشترک هرقوم و قبیله وملتی است.


زبان وسیله ی انتقال پیام و اهداف ونگرش است. انسان در کودکی و آغوش مادربه طور غیرارادی زبان مادری را یادمی گیرد.ودربزرگسالی نیز دریادگیری سایرزبان ها مختار است.

زبان نیاز به قوانین،دوایر وآموزش داردو این آموزش مانند هر نوع آموزش دیگر می تواند عامی یاعادی وتخصصی باشد.درهرحال نیاز به سرپرستی ونگهداری دارد. حفاظت و تدوین این قوانین و نگهداری را نمی توان به دست هرکس یا همه کس سپرد. واین امراساسی است و نیازمند دانش صاحب نظران این رشته ،افراد خبره ،آگاه ودارای زمینه های مطالعاتی در این گستره ی عظیم می باشد. درغیراین صورت احتمال فنای آن حتمی است.


باتوجە بەتجارب‌کسب شدە،آموزش زبان در مراکز آموزشی ومدارس و مقاطع مختلف یک نیاز است. وباید درسطوح مختلف این آموزش انجام گیرد تا توان بهره‌وری زبان واثرات آن افزایش یابد.بدون آموزش وآموختن صحیح و درست زبان، امریادگیری و یاد دادن کند وبی رمق خواهد بود.


معلمانی در تدریس و یاد دادن به فراگیران موفق هستند که صحبت کردن به زبان دانش آموزان را خوب بلد باشند و فرهنگ محیط را بهتر می شناسند.واین نوع معلمان بی شک در تقدیر و تغییر سرنوشت دانش آموزان خود موثرواقع می شوند.هراندازه معلمان بیشتر برزبان وفرهنگ محیط دانش آموزان مسلط تر باشند به همان اندازه در یاددادن و رسیدن سریع ومطلوب به هدف موفق ترهستند.

معلمان باید در مناطق دو یا چند زبانه در محیط کار و آموزش به خوبی به زبان وگویش های متفاوت فراگیران مسلط باشندوشیوه های زبان آموزی را به خوبی بشناسند. و.درغیراین صورت بازده کار ایشان کم اثر خواهد بود


زبان انسان را می نمایاند ومی شناساندو در تولید و تحقیق و رسیدن به هدف اورا یاری می رساند.زبان و آموزش آن مقطعی نیست.به ازای زندگی انسان هاو نسلها تداوم دارد.و این امر نیازمند پایداری و نگهداری وغنی ساری به تناسب زمان و مکان و محیط و دانش است.آموزش و پرورش مولد این نقش فراگیر وهمگانی است و به تبع آن معلمان مجریان شایان این امرخطیر هستند.


آموزش و پرورش متولی امرسالم سازی پیکره ی زبان است لازم است آن را در برنامه ی درسی مدنظر قرار دهد. کلاس های آموزش زبان بطور اخص در مناطق دوزبانه به صورت ضمن خدمت برای معلمان اساسی است و انتقال پیام آن برای خانواده ها نیز ضرورت دارد.


دانش زبان آموزی، نیاز به تداوم وپشتوانه دارد و با توجه به شرایط و بافت فرهنگی محیط ومناطق و وجود گویش های متفاوت ضرورت خاص دارد.و می تواند در سطوح مختلف به یادگیری و آموزش برتر و بهتر وسریع تر وبه رفع مشکلات موجود در کلاسهای درس مانند کم گویی و کم رویی ورفع اشکالات تلفظی وگفتاری ناشی ازغلط آموزی بینجامد و روحیه ی خود باوری رادر دانش آموزان تقویت کند.

تدوین: خسروی ـ دبیرخانەی زبان آموزی استان آذربایجان غربی ـــ  شهرستان بوکان.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۲/۰۱
دبیرخانه زبان آموزی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی